#yaşam

KANADA'YI BOYDAN BOYA GEÇEN 24 BİN KM'LİK "THE GREAT TRAIL" NEREDEYSE TAMAM

| 12 Ocak 2017 #yaşam

Kanada'nın en büyük ve uzun soluklu projelerinden biri olan "The Great Trail" nihayet tamamlanıyor. Ülkeyi boydan boya geçen, bütün büyük şehirleri birbirine bağlayan ve araçların giremediği yol, 2017'de, kuruluşunun 150'nci yılında Kanada'nın doğa tutkunu vatandaşlarına ve turistlere hediyesi olacak.

Ülkenin 125'inci yaş gününde hayata geçirilmesine karar verilen proje, 25 yıldır aralıksız bir şekilde devam ediyor. Ünlü Amerikalı yazar ve düşünür Ralph Waldo Emerson'un "Yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin, yol olmayan yerden gidin ki; iz bırakın." sözünü kendine şiar edinen Valerie Pringle da son 15 yıldır yeni patikaların oluşturulması ve eskilerinin onarılması için kar amacı gütmeyen The Trans Canada Trail Foundation adlı organizasyonda çalışıyor.

Uzun yıllar boyunca, toplam uzunluğu yaklaşık 24 bin km olacak yolun zamanında tamamlanabilmesi için ihtiyaç duyulan 75 milyon doları toplamak için çaba harcayan Pringle, yüzlerce farklı kurum ve kuruluş, mülk sahibi ve toplum lideriyle birlikte yürütülen çalışmanın sona yaklaşıyor olmasından mutlu. 63 yaşındaki kadın, bütün Kanadalıların ülkelerini görebilmesi için başlatılan projenin bu denli zor olacağını düşünmediğini de söylüyor ve ülkenin kuzeyindeki Apalaş Dağları arasından geçen Apalaş Yolu'nun tamamlanmasının 60 yıl sürdüğününü ve bu sebeple sabırlı olmaları gerektiğini bildiğini de ekliyor.

Eski ve yeni rotaların bir araya getirilmesiyle oluşturulan yol, şehirlerin hemen dışındaki yollara, yürüyüş ve trekking patikalarına, kano turu yapılan alanlara da bağlanıyor. Ve yolun belli kısımları, ülke nüfusunun yüzde 80'inin yaşadığı bölgelerin yalnızca 1 saat uzağında kalıyor. Batıda, Britanya Kolumbiyası'nın başkenti Victoria'dan başlaşan yol, kuzeyde, Alaska'ya sınır olan Yukon'a kadar uzanıyor. Yolun doğudaki ucu ise Atlantik kıyısındaki Nova Scotia'da.

Tam anlamıyla hazır hale gelmesi bu yılın sonbahar aylarını bulacak yol açıldıktan sonra da iş bitmeyecek, Pringle ve ekibi yolun eski ve bakıma ihtiyaç duyan kısımlarının yenilenmesiyle ilgilenmeye devam edecek.