#yaşam

TRANS-SİBİRYA DEMİRYOLU LONDRA VE TOKYO’YU BİRBİRİNE BAĞLAYABİLİR

| 20 Eylül 2017 #yaşam

Rusya’nın başkenti Moskova ile en doğu ucundaki şehirlerden biri olan Vladivostok’u birbirine bağlayan ve 9.288 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun demiryolu hattı unvanına sahip olan Trans-Sibirya Demiryolu daha da uzayacak gibi görünüyor. Japon girişimcilerin fikri kabul görürse ve proje yatırım imkanı bulursa, ana kara Rusya ile Japonya arasındaki yaklaşık 800 km’lik mesafeye de demiryolu hattı döşenecek. Ve bu hat için en az iki dev köprüye ihtiyaç duyulacak. Bu köprülerden biri, Vladivostok’u Rusya'nın en doğu ucundaki ada olan Sakhalin’e; ikincisi ise Sakhalin’i Japonya’nın kuzeyindeki ada Hokkaido’ya bağlayacak.

Dönemin ihtiyaçları doğrultusunda projelendirilen ve Rus Çarı 3. Alexander’ın emriyle 1891 ve 1916 yılları arasında yapımı tamamlanan demiryolunu bir uçtan bir uca geçmek yaklaşık bir hafta sürüyor. Tek bir trene binerek Moskova ve Vladivostok arasında hiç durmadan (trenin onlarca istasyonda yolcu indirme ve bindirme için yaptığı duraksamalar hariç) sehayat edilebildiği gibi, aynı demiryolu üzerinde çalışan ve farklı şehirleri birbirine bağlayan trenlerle, istenen şehirleri gezip görerek de Trans-Sibirya Demiryolu’nu tamamlamak mümkün.

Yeni proje onay alırsa, bu Trans-Sibirya hattı için girişilen ilk zorlu inşaat süreci olmayacak. 87 şehirden geçen ve aralarında Volga, Ural, Ova, Oka ve Amur’un da bulunduğu nehirleri aşan demiryolunun Baykal Gölü’nü aşması da oldukça zorlu olmuştu. 1890’larda, gölün güneyinde demiryolu hattı inşa edilirken, seferlerin yapılabilmesi için Rus mühendisler İngiltere’den özel bir buz yarıcı gemi satın almıştı. Parçalar halinde getirilen ve gölde bir araya getirilen bu gemi, Baykal’ın iki yakası arasında tren vagonlarını taşıyarak, yüzer bir köprü görevi görmüştü.

Devlet ve bölge yöneticilerinin bir süredir yeniden başlayan görüşmeleriyle gündeme gelen demiryolu projesini, Rusya devlet başkanı Putin, “gezegen ölçeğinde” olarak tanımlıyor. Tamamlanması halinde 13.618 kilometrelik bir uzunluğa kavuşacak olması da bu ifadeyi doğruluyor.

Günümüzde Londra’dan trenle yola çıkan bir kişi, Manş Tüneli’ni aşarak Paris‘e ulaşabiliyor. Ardından da bir Eurostar treniyle Moskova’ya gidebiliyor. Trans-Sibirya Demiryolu’nun Hokkaido‘ya kadar uzanması halinde ise yalnızca trenlerle, yaklaşık iki haftada Londra’dan Tokyo’ya ulaşmak mümkün hale geliyor!

BENZER İÇERİKLER