#yaşam

VE TUBA MEKSİKA'YI KEŞFEDER

TUBA ÜNSAL | 13 Mayıs 2016 #yaşam

New York'un arka bahçesi: Tulum

Meksika'da ağaçlar içinde kalmış bir göl

Nerede kalmıştık en son? Tuba Miami'de Mandolin adlı restoranda yemek yiyip arkadaşlarıyla yeni evlenen çifti kutluyordu. İşte ondan sonra Tuba, Miami ve Meksika'nın arasındaki mesafenin uçakla yalnızca bir buçuk saat olduğunu keşfeder ve atladığı ilk uçakla Cancun'a oradan da arabayla tam olarak 120 kilometre yol yapıp meşhur Tulum'a gider.

Tulum'da bir pazarda kıyafet, şapka ve çanta satan dükkanlar
 
Bir dükkanının önüne asılmış rengarenk çantalar
 
Tulum'daki işletmelerin yön tabelası
 
Hayır kıskanç değilim
Son birkaç aydır Instagram'da beğendiğim tüm seyahat delilerinin Tulum fotoğraflarını görüp iç geçiriyordum. Kafamda tam çözemediğim minik bir kasaba. Salaşsa, jet set New Yorker'lar nasıl sürekli soluğu burada alıyor? Lüksse, nasıl günün yarısında elektrik varken diğer yarısında olmaz? İşte böyle kafamda deli sorularla vardım Tulum'a.
 
Üstünde Viva Mexico yazan bir şapka
 
Tavandan yere kadar sarkan rengarenk eşyalar
 
Playa Del Mar otelinden deniz manzarası
 
Playa Del Mar
Bu tatlı otelin altı yedi odası var. Kumun üzerindesiniz. Diğer tüm butik oteller gibi giriş yaptığınız anda altınıza bisikletlerinizi veriyorlar. Odalar gayet temiz ve fiyat Tulum standartlarına göre uygun. Gecelik 150-200 dolar arası çift kişilik odalar. Hemen yanındaki Coco Tulum da uygun otel arayanlar için tatlı bir alternatif. Ha ben kaldığım yere çok ehemmiyet gösteririm derseniz de kalmanız gereken otel Nomad. Orası için gecelik 500-1000 dolar arasında ödemeniz gerekiyor. Oryantalist mimari müthiş bir yalınlıkla sunulmuş. Barında Mezcal içmenizi tavsiye ederim. Mezcal, tekila gibi agaveden yapılıyor ama kullanılan mavi agave çok az bölgede yetişiyor. Bir diğer özelliği de artizanal yani ince işçilik gerektiren üretim şekli. Bu da bu içkiyi değerli kılıyor. Çok lezzetli bir içki, tekila gibi bir dikişte değil yudum yudum içiyorsunuz, özel bir baharat ve portakal da yanında servis ediliyor.
 
Tuba Ünsal
 
New York'un arka bahçesi Tulum
Tulum'da restoranlarda ya da plajda karşılaştığım üç kişiden ikisi New York'tan gelen moda ve sanat camiasından insanlardı. Nomad'de Ralph Lauren'in kreatif direktörüyle sohbet ettik. Gerçekten burası için New York'un arka bahçesi demek yanlış olmaz. Yılbaşı döneminde iğne atsanız yere düşmüyor, en yüksek sezon bu dönemde.
 
Tulum'da tekila ve mezcal satan bir bar
 
 
Hardwood diye diye...
Tulum'a vardığımız andan itibaren herkesin söylediği tek şey "Hardwood'da mutlaka yemek yiyin"di. Hemen rezervasyon için bulduğum numarayı aradım. Telefona çıkan kadın çarşamba günü açıldığını; öğle 1'den sonra kapısında sıraya girildiğini ve ancak bu şekilde yer bulunabileceğini söyledi. Bir taraftan "Şaka herhalde, hayatta bu sıcakta sırada beklemem" diyordum diğer taraftan da acayip meraktaydım. O gece yer bulamayıp gittiğimiz Casa Banana'da yer gösteren kadın "yer var ama masanızı birileriyle paylaşmak zorundasınız" dedi. Masayı paylaştığımız kız ve çocukla yaptığımız zorunlu kısa sohbette farkettik ki Stuart Weitzman ayakkabılarının başkan yardımcısıyla birlikteyiz. Yeni kampanyalarındaki Gigi Hadid'in çıplak fotoğraflarını sanırım herkesten önce ben gördüm. Bu arada gece boyunca Hardwood konusu konuşuldu ve Jonathan ertesi gün benim için sıraya girebileceğini söyledi. "Yok, ne gerek var. Biz ormana tura gitmek istiyoruz yoksa biz de girerdik, başka bir yerde yeriz boşver" desek de ikna edemedik. Ve bizim Jonathan gerçekten ertesi gün rezervasyonumuzu yaptı. Kapıda beklediği iki saati hiç konuşmayalım, utançtan yerin dibine girdim.
 
Yan yana dizilmiş şişeler
 
Ve meşhur Hardwood...
Bir gün önce, sabah kahvaltıda seçtiğimiz mekan olan ve her şeyin hindistan cevizinden yapıldığı The Real Coconut kafede ben midemi fena bozdum ve akşamında da yemek falan görecek durumda değildim. Ama Mirgün yediği en iyi yemek olduğunu söyledi. Atmosferi çok romantikti. Elektrik olmadığı için mecburen mum ışığında yemek yemenizin getirdiği zaruri bir romantiklik diyelim.
 
Tulum'da antik bir bölge
 
Diğer Tulum önerileri... 
Jaguar restoranda mutlaka Ceviche salatası yiyin.
 
Cenotes'lerde suya girin. Cenotes ormanlık alanda oluşan derin çukurların adı. Bir kaç tane Cenotes var Tulum çevresinde. Hatta bu seneki H&M yaz kampanya filmi de burada çekilmiş. Müthiş bir doğa olayı, hatta Tulum'dan aklımda kalan en güzel şey.
 
 Maya harabelerinden bir yapı
 
Lagünde yüzün. Maya harabelerinin olduğu doğa parkının arka tarafında bulunan lagüne kiraladığınız taka tarzı tekneyle götürülüyorsunuz. Açık mavi su inanılmaz etkileyici. Lagünün bir noktasında size can yeleği giydirip suya bırakıyorlar ve bir saat süren, akıntıyla savrulduğunuz bir su seyahati sizi bekliyor. Sıcacık suda ağaçların arasında yavaşça süzülüyor ve bir noktadan çıkarılıp yürüyerek teknenizin olduğu yere geri dönüyorsunuz.
 
Tuba Ünsal ve Mirgün Cabas
 
Tuba Ünsal
 
Tulum'da etrafı otlarla kaplı bir dere

YAZAR HAKKINDA

TUBA ÜNSAL

Oyuncu, ajans TUBA kurucusu

BENZER İÇERİKLER