#yaşam

BU HAFTA BİLMENİZ GEREKEN ÜÇ GASTRONOMİK YENİLİK

NİLAY ÖRNEK | 18 Nisan 2016 #yaşam

Suvla Kanyon’da, ‘fine dining' şef Moda’da dürümcüde, ‘Yemeğini keşfet’ etkinliği, etkili bir ekiple bomontiada’da...

Gastronomi bir tür matruşka; çevirip açtıkça derine iniyor yeni yüzlerle karşılaşıyorsun. Bu yüzden sayıyı 3’le sınırlandırdığım için üzgünüm. Ama internet de olsa yazılı basın işte, sınırlarımız olmak zorunda… O yüzden atlamamanız gereken 3 ilginç ‘yeni’yi aktarayım… Suvla Kanyon’da, ‘fine dining' şef Moda’da dürümcüde, ‘Yemeğini keşfet’ etkinliği, etkili bir ekiple bomontiada’da...

Kanyon'daki Suvla isimli restoran

1- Kanyon’da Suvla açılıdı

Bu ülkede şarap ‘bilinmediği kadar’ güzel ama şarap işine girip de uğraşmak fena meşakkatli malum! Beyaz yakalı hayatlarını bırakıp toprağa dönen isimlerden Pınar ve Selim Ellialtı çiftinin Suvla şarapları ise her şeye rağmen tanınmayı, bilinmeyi başaranlardan. Suvla’nın İstanbul’da da bir mekanı oluyor şimdi. Kanyon’da eskiden Hakkasan’ın olduğu alanda ilk olarak, sevdiğimiz tiyatro DOT açıldı; şimdi de Suvla ona komşu geldi.

Suvla beklenmedik, geniş, ferah ve aydınlık bahçesiyle yaz sıcaklarının serin kaçış noktası ya da oyun öncesi, sonrasında keyifli bir mekan olmaya aday.

Eceabat’ta, Bozok aile bağlarında üretilen ürünlerin, bunlarla yapılan yemeklerin sunulacağı mekanın mönüsü de sade ve doğal ürünlerden oluşuyor.

 

Yemeğini keşfet afiş

2- Yer misin, yemez misin?

Yeme içme işine ‘derinden’ meraklıların orada olmasını önereceğim bir etkinlik, 23 Nisan cumartesi günü, bomontiada’da düzenleniyor.

Türk Mutfağı Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ‘Yemeğini Keşfet’in teması ‘Cesaret’, sloganı ‘Yer misin, Yemez misin?

Hem bu köşeye hem de hayatımın başka alanlarına güzel hikâyeler katacağını düşündüğüm etkinliğin en beğendiğim taraf katılımcıları.

Ekibin ‘büyük bir kısmını’ anlatmak için hazırladıkları bültenden de yararlanırsak:

Rosio Sanchez, Yemeğini Keşfet'de

  • Fool dergisinin yaratıcıları İsveçli Lotta ve Per Anders Jörgensen,
  • Genç yaşta Noma’nın pasta şefi olup 6 senenin sonunda ayrılarak Kopenhag’daki bir pazarda taco dükkanı açan Meksika asıllı Amerikalı Rosio Sanchez,
  • Ufak üreticilere ve sürdürülebilir tarıma destek vermek, sofra geleneklerini yaşatmak için Beyrut’un ilk çiftçi pazarı Souk el Tayeb’i kuran Lübnanlı Kamal Mouzawak,
  • İspanyol şef kardeşler Joan, Jordi ve Josep Roca ile birlikte Tire’den Gaziantep’e yaptığı mutfak keşiflerini “The Turkish Way” filmi ile belgeleyen İspanyol yönetmen Luis González,
  • Sydney’deki restoranları Efendy ve Anason Mezebar’la büyük beğeni toplayan ve IACP tarafından en iyi uluslararası kitap seçilen Anatolia’nın yazarı şef Somer Sivrioğlu,
  • 1999’da açıldığı günden beri bir çok ödüle layık görülen Changa’nın (onlarla ilgili ayrıntılı bir analizi daha sonra buradan okuyabilirsiniz) kurucularından Tarık Bayazıt,
  • Baksı Müzesi’nin kurucusu, sanatçı Hüsamettin Koçan,
  • Gelveri Şarapları’nın kurucusu ve üreticisi Udo Hirsch,
  • Senaryo Yazarı ve Yönetmen Kerem Deren
  • Türkiye’de adı pek az da bilinse Michelin yıldızlı iki Türk şefimizden biri olan ve Almanya’da Handicap isimli otizmli doğmuş gençlerin çalıştığı bir restoranı olan Serkan Güzelçoban.

Şef Serkan Güzelçoban Yemeğini Keşfet'de

Tüm gün sürecek ‘Yemeğini Keşfet’in bilet fiyatı öğle ve akşam yemekleri de dahil olmak üzere 150 TL; biletler Biletix’te.

 

Tezgah arkasında 4 çalışan

3- Nicole’ün ‘eski’ şefi Kaan Sakarya Moda’da dürümcü açtı

Bu köşede de sık sık başka örneklerini okuyacağınızdan eminim ‘sokak lezzetleri’ yükselişte. Yani zaten hiç mevzi kaybetmedi de; ünlü şeflerin de tüm dünyada topa girmesi enteresan.

Usta şefler ‘fine tune’ denilen, eğitimli dokunuşlarla sokak yemeklerine giriyor, melez bir tür yaratıyor. Lezzetli, okullu, bilinçli, hesaplı ve leziz bir tür ortaya çıkıyor.

Ama yine de beklemediğimiz bir gelişmeydi şu anda bahsedeceğim şey.

‘Fine Dining’le, Nicole’le tanıdığımız şef Kaan Sakarya, Fransa’da çalıştığı restoranlardan arkadaşı olan şef Derin Arıbaş ile Moda’da ‘Basta’ adında bir modern büfe açtı; dürüm-ayran yapıp satacak!

Brest pralinli teker ekler

Mönü güzel ve her şey 20 TL’nin altında.

Kuzu (kaburga, közlenmiş soğan, harissa, 17 TL), dana (füme kaburga, turşu, hardal sos 18 TL), sucuk (ev yapımı kuzu chorizo, humus 17 TL), tavuk güme (süzme yoğurt, bozkır tahin 16 TL) ve 16 TL’ye bir vejetaryen dürüm.

Turşudan ayrana her şey kendi mutfaklarından çıkma; şalgamı da kendileri yapmak istiyorlar ama o şimdilik Adana’dan, Ali Göde’den… Tatlılar ‘Basta Sütlaç’ ile ‘Paris Brest pralinli teker ekler’; Fransa eğitimli iki şeften, onlar da 9, 10 lira...

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER