#yaşam

ÜLKELERİ GERÇEK BOYUTLARIYLA GÖRÜN

AFGAN KARAHAN | 5 Ekim 2015 #yaşam

The True Size, son dönemde üzerine çokça tartışılan klasik dünya haritasının yerini almaya aday

Her şey, Belçika’nın Flemenkçe konuşulan bölgesinden olan Gerardus Mercator’un 16’ncı yüz yılda çizdiği dünya haritasıyla başladı. Mercator’un, Dünya'yı bir silindirin yüzeyinde kabul ederek çizdiği bu harita, birçok sorunu beraberinde getirdi. Dünya’nın küre formlu yapısının iki boyutlu bir haritaya aktarılmış olması, özellikle kutuplara yakın bölgelerin haritalanmasında çok ciddi bozulmalar ve büyümeler meydana getirdi. Avrupa’yı merkeze ve üst kısma alan bu harita, büyük imparatorlukların toprak büyüklüğünü ve dolayısıyla gücünü olduğundan çok daha fazla göstermesinden ötürü günümüze kadar kabul görmeye devam etti.

Mercator’un projeksiyonunun Ekvator dairesinden itibaren kuzey ve güneye doğru 15 derecelik bir aralıkta doğru kabul edilebileceği, bu sınırların sonrasında ise bozulmaların başladığı belirtiliyor. 30 milyon metre karenin üzerinde bir büyüklüğe sahip Afrika kıtasıyla 2 milyon metrekareden biraz daha büyük bir alanı kaplayan Grönland’ı neredeyse aynı büyüklükte gösteren harita uzun zamandır kartografların eleştirilerine maruz kalsa da 450 yıldır kullanılıyor. Ancak hem kolonyal dönemden izler taşıması hem de bilimsellikten uzak olması, haritanın bu yüz yıl içinde değişebileceği ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Basit bir aramayla internet üzerinde gerçeğe yakın projeksiyonlara ulaşmak artık oldukça kolay. The True Size ise bu işi bir adım daha öteye taşıyor ve hem ülkeleri hem de Amerikan eyaletlerini bire bir karşılaştırmaya imkan veriyor.

http://thetruesize.com/ adresinden ulaşabileceğiniz Mercator projeksiyonlu interaktif haritada Dünya üzerindeki herhangi bir yerle karşılaştırmak istediğiniz ülke ya da eyaletin adını sol üst köşedeki arama kutusuna yazmanız yeterli. Sonrasında farklı bir renkle beliren haritayı ekran üzerinde istediğiniz yere sürükleyebiliyorsunuz. Hatta farklı bölge ve eyaletleri de aynı şekilde yan yana ya da üst üste dizebiliyorsunuz. Bunu yaparken taşıdığınız haritalar, harita üzerindeki konumlarına göre büyüyüp küçülüyor ve size çok daha doğru bir karşılaştırma yapma imkanı veriyor.

YAZAR HAKKINDA

AFGAN KARAHAN

Fotoğraf, sinema ve seyahat tutkunu freelance yazar, editör.