#yaşam

VENEDİK 100 YIL İÇİNDE TAMAMEN SULARA GÖMÜLEBİLİR

| 10 Mart 2017 #yaşam

Moyan Brenn
Fotoğraf: Moyan Brenn

İklim değişikliğinin son dönemdeki kapsamını ve tehlikesini gözler önüne seren son araştırmaya göre Venedik, bu yüzyılın sonunda tamamen sular altında kalabilir. Kent, küresel ısınmanın etkileri yüzünden önümüzdeki yüzyıl içinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Doğal kaynaklarının çoğu tükenmiş bir Dünya’ya gözlerini açacak olan gelecek neslin, romantik bir Venedik tatili ve gondol sefası yapamama olasılığı çok yüksek. Quaternary International’ın geçtiğimiz günlerde yayımladığı ve küresel iklim değişikliği üzerine yapılmış en yeni çalışmalardan biri olma özelliği taşıyan araştırma, Akdeniz’le ilgili çok çarpıcı sonuçları işaret ediyor. Araştırmaya göre küresel ısınma durdurulamazsa ve yaşanma olasılığı yüksek olan su baskınlarına karşı önlem alınmazsa Venedik, önümüzdeki yüz yıl içinde tamamen su altında kalabilir.

İtalyan Yeni Teknolojiler, Enerji ve Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma Ulusal Ajansı ENEA’nın finanse ettiği; İtalya, Fransa ve İsrail’in çeşitli üniversitelerinin ortak yürüttüğü araştırmada bilim insanları, deniz seviyesindeki yükselmeyi hesaplayabilmek için Akdeniz kıyı şeridi boyunca bulunan değirmentaşı madeni kalıntıları üzerinde çalışmalar yaptı. Çalışmaya liderlik eden Fabrizio Antonioli’nin belirttiğine göre bu tarihi kalıntıların yanı sıra saha araştırmaları, havadan çekilmiş fotoğraflar ve tarihi kaynaklardan da yararlanan ekip, deniz seviyesinde görülen değişimi gözlemleyebilmek için geçen binyılın verilerine de başvurdu. Elde edilen sonuç, insanlığın Dünya’ya ne kadar büyük zararlar verebildiğini gözler önüne seriyor. 2100 yılından önce Akdeniz’in 90 ila 140 cm yükselmesi öngörülüyor. Üstelik önceki 1000 yıl içinde deniz seviyesinde sadece 30 cm yükselme görülmüş.


Fotoğraf: Pedro Szekely

Tehlike çanları yalnızca Venedik için çalmıyor; bilim insanlarının inancına göre tüm İtalya’da 33 farklı bölge daha deniz seviyesinin yükselmesi yüzünden risk altında. Atmosfere salınan karbondioksit seviyesindeki artış yüzünden Kuzey Adriyatik’in 285 km’lik sahil şeridiyle İtalya’nın batı sahilinin bazı bölümleri bu alanlara dahil. Araştırmada ifade edildiğine göre küresel ısınmanın böyle devam edeceği varsayılırsa 2100 yılından önce toplamda 5.500 kilometrekarelik kıyı bölgesi sulara gömülecek.

Antonioli, deniz seviyesinin yükselmesiyle yaşanacak toprak kaybının ekolojik altyapıya büyük bir darbe vuracağını, karar verme yetkisini elinde bulunduranların bunu hesaba katmaları gerektiğini vurguluyor. Bu araştırma için izledikleri metodun, küresel ısınma yüzünden su baskını tehlikesi altında olan diğer sahil kentleri ve kıyı bölgeleri için de uygulanabilir olduğunu da sözlerine ekliyor.