#yaşam

DÜNYANIN EN BÜYÜK ÖZEL SIĞINAK KOMPLEKSİ YENİ KİRACILARINI BEKLİYOR

| 5 Ocak 2017 #yaşam


Nükleer bir felaketle ya da bir zombi saldırısıyla karşı karşıya kalırsak kendimizi korumak için yapabileceğimiz pek de bir şey yok. Ancak yarını düşünerek plan yapmakta yarar var. Olası bir kıyamet senaryosundan kurtulmak için eski bir askeri sığınak kompleksinden yerinizi ayırtarak hazırlıklara başlayabilirsiniz.

575 sığınağın bulunduğu Güney Dakota'daki tesisin geçmişi 1942 yılına kadar uzanıyor. Amerikan ordusunun silah ve mühimmat depolamak için kullandığı sığınaklar 1967 yılında boşaltılmış, uzunca bir süre atıl durumda kaldıktan sonra 2016'da Vivos Group tarafından satın alınmış. Vivos xPoint adını taşıyan dünyanın en büyük "hayatta kalma topluluğu" olarak anılan dev tesisteki sığınaklar 220 tonluk bir patlamaya dayanabilecek sağlamlıkta. Çelik ve betonla güçlendirilen sığınakların her birinde 10 kişinin yaşayabileceği büyüklükte bir alan mevcut.

8 metre genişliğinde olan ve uzunluğu 18 ila 24 metre arasında değişen sığınaklarda su, elektrik, havalandırma ve kanalizasyon altyapısı bulunmuyor. Kiralama yaptıktan sonra ister kendiniz isterseniz Vivos aracılığıyla sığınağınızı yaşamaya uygun hale dönüştürebiliyorsunuz. Vivos, patlamalara dayanıklı bir kapı, kaçış tüneli, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılara karşı dayanıklı havalandırma ve baca sistemi, propan jeneratörü, yakıt tankı, elektrik ve su tesisatı, termosifon ve atık sisteminin yaklaşık maliyetinin 12 bin dolar olduğunu söylüyor. İşin içine duvar örme, üretilen enerjiyi depolama, yer döşemesi gibi isteğe bağlı düzenlemeler de girince yapılacak harcama 20 bin dolar seviyesine çıkıyor.

Tek başınıza yaşayabileceğiniz, pencere havası veren LED ekranların kullanıldığı ve tüm konfor öğelerini barındıran 200 bin dolarlık şatafatlı bir mekan da tasarlayabilirsiniz, ailenizle birlikte bir yıl boyunca yer altından hiç çıkmadan yalnızca hayatta kalmanızı sağlayacak yeni bir "ev" de.

Vivos, sığınakları 99 yıllığına kiralıyor. Yıllık 1.000 dolarlık kira bedeli haricinde ilk aşamada 25 bin dolarlık bir ön ödeme de yapmak gerekiyor. Şirket, önümüzdeki yıl içinde sığınaklardan bazılarını okul, market, ofis ve tesiste düzenli olarak çalışacaklar için lojman olarak dönüştürmeyi planlıyor. Karların erimesiyle birlikte, mart ayında kendilerine yeni ve güvenli bir yaşam arayanların gidip yerinde görebileceği sığınaklarda, yazdan itibaren yaşamın başlaması bekleniyor.

BENZER İÇERİKLER