#yaşam

BÖYLE LİSTE Mİ OLUR KARDEŞİM?!

NİLAY ÖRNEK | 28 Haziran 2016 #yaşam

Türkiye adına isyandayım

Where Chefs Eat

Michelin Guide da ne ki?! ‘Şefler Nerede Yer?’ benim gibi iyi yemekten ve gezmekten keyif alanlar, hatta yemek için gezenler için her şeyiyle başucu kitaplarından biriydi. Ta ki yenilenmiş edisyonda Türkiye ve İstanbul listelerine bakana kadar…

Önce kitabın nasıl güzel düşünülmüş ve işlenmiş, nasıl güzel bir şey olduğunu anlatabilmek için sizlerle 2013 şubatında yazdığım bir yazıyı paylaşacağım.

Sonra da ‘Ama….’ ile başlayan cümlemi kuracağım.

20013 ve 2016 listeleri arasındaki daralmayı, azalmayı görünce siz de ne demek istediğimi anlayacaksınız. (Böyle zamanlarda yok sandığım milliyetçi damarım fena çıkıyor!)

Where Chefs Eat

Where Chefs Eat - İlk Baskı

ÖNCE KİTABI BİR ANLAYALIM...

“Malum ortalık yemek kitabı kaynıyor; bir yandan da mekân öneren rehber kitaplar var… Yemek konusunda söz sahibi Michelin Guide gibi rehberler ya da Gault Millau fazlasıyla klasik… Ve biraz da kalburüstü. Ama artık tüm bunlara alternatif, bir başucu, bavul içi kitabı olmaya aday bir ‘eser’ var: Where Chefs Eat? (Şefler Nerede Yer?)

Kitap ocak ayında (2013), pek çok ‘leziz’ yemek kitabına imza atan Phaidon Yayınevi tarafından basıldı. İngilizce; ama onu rehber edinmek için yabancı dil bilmenize gerek yok! Restoran isim ve adresleri bir rehber niteliğinde. Peki niye önemli?

Bir kere “Biz bu ünlü şefleri takip ediyoruz da, onlar nerede yemek yer?” sorusundan çıkan fikir muhteşem, tasarım harika, kitabın kâğıdı çok iyi düşünülmüş; kitap 664 sayfa da olsa, o incecik beyaz kâğıt sağ olsun hafifçecik!

LEZZET BU KAPAĞIN ALTINDA!

Kitap için görüş veren şefler arasında Ferran Adria, Tom Aikens, Daniel Boulud, Guy Savoy, Heston Blumenthal, René Redzepi ve David Chang gibi dünyaca ünlü şefler var.

Kitabı hazırlayan Joe Warwick de zeki ve enteresan bir adam; restoranlar hakkında fanzinler hazırlıyor; ‘Bir Hedonistin Londra Yeme İçme Rehberi’ adlı kitabın da yazarı.

Warwick bir söyleşide kitap hakkında şöyle diyor: “260’tan fazla restoran ve 400’den fazla şefin 2 bin 300’ü aşkın tavsiyesi var. Bu kitapta sadece gidilecek iyi yerler yok. En ucuzu, en özeli, bulunduğunuz ülkeye dair lezzetleri tadabileceğiniz yerler var. Böyle bir kitabı 10 yıl önce bile hazırlayamazdınız. Çünkü şefler, o yıllarda kendi restoranlarına kapalıydı. Ama bu yeni jenerasyon şefler, birbirlerinin restoranlarında yemek yiyorlar, dünyayı gezip yeni tatlar öğreniyorlar. Yemek yemeyi ve seyahati seven herkese hitap eden bir kitap bu.”

Kitabın başında bir ‘anahtar’ var; şeflere en sevdikleri kahvaltı, geç saat, ucuz, fiyata bakma ye tipi, seyahate değer vs. mekânlar sorulmuş. Zaten kitabın başındaki ‘aşçılar’ listesinde de nerenin şefi oldukları ve favorileri sıralanıyor.

SEÇİÇİ TÜRK ŞEFLER KİMLER?

Kitap ayrıca bölgelere ayrılıyor. Her bölgenin başında da haritalar... Türkiye önce Kıbrıs ve Yunanistan’la bir bölümde yer alıyor, ardından da İstanbul’a özel bir bölüm ayrılmış.

Ve şefler de özenle seçilmiş: Şemsa Denizsel, Mehmet Gürs, Mustafa Cihan Kıpçak, Didem Şenol, Gencay Üçok ve Türkiye hakkında bilgi sahibi İngiliz Peter Gordon yorum yapan şefler.

Benim yurt dışında bulduğum kitabın fiyatı 42 TL civarında (Şimdiki edisyon 20 euro, 25dolar yurt dışında); ayrıca kitabın arkasındaki nottan anlıyoruz ki iPad ve iPhone için uygulamaları da var (biraz pahalı ama yenilenmeler olduğu için oldukça mantıklı)!

VE BUGÜN…

Ben kendi, camgöbeği renginde kapaklı olanını bir arkadaşıma hediye edip uygulamasını cep telefonuna yüklemiştim.

Ama ‘basılı aşkı’ başka; yine görünce yeni baskısını aldım.

Fakat yeni baskıda İstanbul’daki restoranlar artacağına çok azalmış.

Ve niye belli değil. Mesela bir restoran kapanır, kalitesi azalır, zaten listeden gitmelidir… Ama Müzedechanga ve Lokanta Maya gibi örnekler listeden çıkmışken bu olasılık da söz konusu olamaz!

Türkiye genelindeki restoran sayısı da azalmış.

Zaten benim ilk günden sorum şu, her birini pek takdir ettiğim şeflere “Yedi Mehmet - Antalya” kimsenin mi aklına gelmedi, gelmez yahu!

Neyse önceki ve sonraki listeleri koyuyorum siz karşılaştırın.

Karaköy Lokantası

Karaköy Lokantası

 

ŞEFLERİN İSTANBUL SEÇİMLERİ, 2016

1. Kıyı Restoran 
2. Emirgan Sütiş
3. Kale Kafe
4. Sunset Grill Bar (Mangerie)
5. Aşşk Kafe
6. Sütlüce Kokoreççisi
7. Kantin
8. Karadeniz Dönercisi
9. Kaymakçı Pando 
10. Blue Lounge&Grill
11. Faros Kebap
12. Lale İşkembecisi
13. Kızılkayalar
14. Mikla
15. Safi Meyhane
16. Yeni Lokanta 
17. Van Kahvaltı Evi (Cihangir)
18. Tarihi Haliç İşkembecisi
19. Karaköy Lokantası
20. Kanaat Lokantası
21. Meşhur Filibe Köftecisi
22. Dönerci Şahin Usta
23. Şeyhmuz Kebap Restaurant
24. Çiya Sofrası
25. Beyti
26. Köşebaşı

Beyti

 Beyti Güler - Beyti


ŞEFLERİN İSTANBUL SEÇİMLERİ, 2013

1. Kıyı Restoran 
2. Müzedechanga
3. Kale
4. Mangerie
5. Meşhur Tavacı Recep Usta
6. Sunset Grill&Bar
7. Kantin
8. Kaymakçı Pando
9. Faros Dine&Wine
10. Lale İşkembecisi
11. Bambi
12. Meze by Lemon Tree
13. Mikla
14. Kızılkayalar
15. Mimolett
16. Van Kahvaltı Evi (Cihangir)
17. Asmalı Cavit
18. Asmalı Canım Ciğerim
19. Lokanta Maya
20. Karaköy Lokantası
21. Kanaat Lokantası
22. Meşhur Filibe Köftecisi
23. Aynen Dürüm
24. Balıkçı Sabahattin
25. Şampiyon Kokoreç
26. Çiya Sofrası
27. Beyti
28. Ali Baba
29. Çınaraltı Mangalbaşı


TÜRKİYE GENELİNDEN LEZZETLİ MEKÂNLAR, 2016

1. Yüzevler Kebap (Adana)
2. Metanet Lokantası (Gaziantep)
3. Bay Nihat - Lale (Ayvalık)
4. Sardunya (Selimiye)
5. Selçuk Köftecisi (Selçuk)


TÜRKİYE GENELİNDEN LEZZETLİ MEKÂNLAR, 2013

1. Metanet Lokantası (Gaziantep)
2. Bay Nihat - Lale (Ayvalık)
3. Kardeşler Et Lokantası (Antakya)
4. Selçuk Köftecisi (Selçuk)
5. Kaplandağ (Tire)
6. Çınar (Marmaris)
7. Orfoz (Bozburun)

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER