#yaşam

SANAT ESERİ DEĞİL, YAKIN ÇEKİM KAR TANESİ

| 29 Aralık 2016 #yaşam

Rus fotoğrafçı Alexey Kljatov'un uzmanlığı pek alışık olduğumuz türden değil. Moskova'da yaşayan sanatçı kar tanesi fotoğrafları çekiyor, üstelik öyle düşündüğünüz gibi çok pahalı ekipmanlar ve kalabalık bir ekiple değil, çok sade bir düzenek ve kompakt bir makine kullanarak. İlk olarak 2013 yılında popüler olan fotoğraflarıyla dünyanın dört bir köşesinden takipçiler edinen Kljatov o zamandan bu yana çekimlerine aralıksız devam ediyor.

Kljatov bu fotoğraf tekniğini ilk olarak Snow Crystals adlı sitede görmüş ve çok etkilenerek benzer fotoğraflar çekmek için işe koyulmuş. Kendisi de ilk başta bu tekniğin amatör birine zor geleceğini ve büyük bütçeler gerektireceğini düşünmüş lakin biraz araştırınca çok kolay ve ucuza altından kalkabileceğini fark etmiş. Kljatov, çekimlerini Canon Powershot A650 makine ve Helios 44M-5 lensle yapıyor, burada da tekniğin detaylarını anlatıyor.

Kljatov'un kar tanesi fotoğrafları için favori arka planı koyu renk bir yün parçası. Hem renk hem de dokusu itibarıyla kar tanelerinin en güzel bu fonda göründüğünü söyleyen fotoğrafçı zaman zaman cam yüzeyde de fotoğraflar çekiyor. Her iki kurulumda da, her bir kar tanesi için en az 8-10 kare çekiyor ve bilgisayar ortamında her bir karenin en net, en keskin yerlerini bir araya getiriyor. Bu sayede de ortaya hemen aşağıda gördüğünüz berraklıkta fotoğraflar çıkıyor.

2016'NIN EN İYİ DRONE FOTOĞRAFLARI 

BENZER İÇERİKLER