#yaşam

YENİ YIL DİLEĞİM: OLURSA EKİM'E KADAR!

AYLİN ASLIM | 19 Aralık 2017 #yaşam

Yılların bir mevsim kadar hızlı geçtiği yaşlardayım. Ya da belki 2017 böyle bir yıldı, bilemiyorum. Çok şey oldu ve bitti bu yılda ama yine de hiç anlamadım, koca bir yıl nasıl geldi geçti. Hiç bitmeyecek sandığım günler oldu; yine de yılın sonuna geldik dayandık işte.

Geçen yıl bu zamanlar, başıma geleceklerden habersiz bir şekilde (ne zaman haberliyiz ki zaten, sadece öyle sanıyoruz zaman zaman) İskandinavya’da bir yerlerde gelecek yılımı planlıyordum saf saf. Kurduğum hayallerin gerçekleşeceğine inancım neredeyse tamdı. Sonra yeni yıl geldi, dünyanın daha önce hiç görmediğim bir yerinde, Asya’da ellerinde horozlarla yeni yılı kutlayan Vietnamlılarla buldum kendimi. Seyahat etmenin insanı en özgür hissettiren şey olduğuna kanaat getirdim ve yeni yıl dileğim "hep seyahat edeyim" oldu. Başka şeyler de dilemiştim elbette ama bu sanırım en tutarlısıydı aralarında.

Dilek demişken, artık kendi payıma, dilek dileme işinden toptan vazgeçmeye karar verdim. O dilekler beklentiye dönüşüyor, gerçekleşip gerçekleşmediğine bakarken hayat kendi yolunu çiziyor, sen de yaya kalıyorsun. Sırf daha önceden diledin diye, olmamış bir şeye üzülüyorsun. Bence dilek dilemek böyle bir şey. Bu kararı verdiğimden beri içim bir rahatladı, bir hafifledim ki anlatamam sevgili okur. “İnşallah şöyle olur.” dan ziyade “N’oluyorsa olsun, olunca bakarız.” demek ne güzelmiş! Hayır, işin komik tarafı, sen n'aparsan yap, zaten senin dilediğin gibi değil, nasıl olası varsa öyle oluyor hayat. Bu delirmiş dünyada neyi kontrol edebileceğimizi sanıyoruz acaba? Şimdi buradan bakınca, komik görünüyor gerçekten.

Yine de tabii, yeni yıl zamanı insanın içine ister istemez bir umut, birçok şeyin değişeceği inancı sinsi sinsi yerleşiyor. Eh, o kadar da olsun. Ama şunu hatırlamakta fayda var: Dilekleri güya yerine getiren Noel Baba’nın kırmızı-beyaz kıyafetinin bile bir içecek markasının renklerine uydurulduğu bir sistemde bizim saf ve şahsî dileklerimizin ne kadar yeri varsa artık, o kadarına “Eyvallah” diyeceğiz. Yapacak bir şey yok. Ya da, var işte: Olaya “Aaa yeni yıl, dii mi canııım, evet canıım, nerede kutlayacaksınız canıım?” şeklinde süzülüp eğlenceli bir gecenin bahanesinden fazla bir anlam yüklemeden yolumuza bakacağız, o esnada olaylar gelişecek.
Tamam hadi, izin veriyorum, o da yeni yıl diye. Bir dilek dileme hakkınız var. Ben kendi adıma geçen yılki dileğimi tekrarlayacağım: Bol bol seyahat diliyorum kendime. Olmazsa ölmem, olursa da ne güzel. Size de tavsiye ederim sevgili okur, seyahat dileyin. Seferîler ibadetten bile muaf oluyor biliyorsunuz dinen; bir şeylerden dönem dönem muaf olmak için, kendinize ve hayatınıza uzaktan bakmak için, daha önce hiç görmediğiniz ve belki bir daha hiç görmeyeceğiniz yüzler, yerler görmek için, “Ooo, demek bu işler böyle de olabiliyormuş.” demek, hayatın bazen bambaşka türlü, bazen dünyanın öbür ucunda da aynı olduğunu görüp gülümsemek için harika bir dilek bence seyahat. Kim bilir, belki kaderin cilvesiyle bir uçakta ya da trende yanlış koltuğa oturursunuz ve olaylar öyle bir gelişir ki, “İyi ki başka bir şey dilememişim!” dersiniz.

Kötü esprilere bayılırım, bu yazıyı da en favori kötü esprimle kapatayım sevgili okur: Hadi iyi yıllar! Seneye görüşürüz!

YAZAR HAKKINDA

AYLİN ASLIM

Şarkıcı ve şarkı yazarı Aylin Aslım, 2000 yılında yayınladığı ilk solo albümü Gelgit'ten bu yana Gülyabani, Canını Seven Kaçsın ve Zümrüdüanka adında dört solo albüm yayınlamış, birçok tribute albümünde usta sanatçıların eserlerini yorumlamıştır. Kadın hakları alanında aktif çalışmalarda bulunmuş, 2005'te Güldünya adlı şarkısı Aile İçi Şiddete Son kampanyaları dahilinde Güldünya Şarkıları adlı albüm ve konser projelerine yön vermiştir. 1996'dan bu yana aktif sahne hayatına devam etmektedir. Adana İşi, Şarkı Söyleyen Kadınlar gibi sinema filmlerinde ve Son isimli televizyon dizisinde oyunculuk yapmıştır. 2015 yılında Adım Adım Uyku adında Türkiye'den ve dünyadan çocuk şarkıları ve ninnilerden oluşan bir albüm yayınlamıştır. Halen İstanbul'da yaşamaktadır.

BENZER İÇERİKLER