#yaşam

YENİ YIL KARARLARINIZI HAYATA GEÇİRMEK İÇİN İPUÇLARI

| 27 Aralık 2017 #yaşam

Her yılın başında yeni kararlar alıyor ve önümüze hedefler koyuyoruz. Bunları gerçekleştirmek ise genelde o kadar kolay olmuyor. Kimini bir hafta uygulayıp pes ediyoruz kimini bir ay. Zaman o kadar hızlı akıyor ki yıl sonu geldiğinde önceki yıl karar alıp da yapmayı istediklerimizin yüzde 50’sine bile ulaşamamış oluyoruz. Bu, eğer sizin için de geçerli bir senaryoysa, aldıkları tüm kararları uygulamada muvaffak olan insanların başarı ipuçlarına göz atmak isteyebilirsiniz.

GELİŞİM UFAK DEĞİŞİKLİKLERLE BAŞLAR
Fred Schebesta, insanlara finansal danışmanlık yapan bir web sitesinin kurucusu. Kendine verdiği sözleri her seferinde tutmayı başaran Schebesta, az değil, 10 yıldır bu uygulamayı sürdürüyor. Başarılı iş adamının izlediği yöntem ise aslında çok basit görünüyor: Schebesta her gün mutlaka bir miktar ilerleme kaydetmeyi kendine iş edinmiş. Kafasına koyduğu bu konuda gerekli görevleri yapmadan diğer işlerine başlamıyor. Az ya da önemsiz gibi görünse de her gün belli bir konuda ilerleme kaydetmenin yıl sonunda kişiyi başarıya götüreceğini düşünüyor. Ona göre her gün yüzde 1’lik bir ilerleme kaydetmek demek yıllık yüzde 365’lik ilerleme kaydetmek anlamına 

NOTLAR ALIN
Profesyonellerin tavsiyelerinden bir diğeri ise istekleriniz konusunda kendinize daimi olarak hatırlatmalarda bulunmanız. Bunun için güne hedeflerinizi yazarak başlamanız iyi bir fikir gibi görünüyor. Elbette sırf notlar aldığınız için amacınıza hemen ulaşmayacaksınız fakat hedefinizi taze ve göz önünde tutmanın faydasını görme ihtimaliniz çok büyük.

“NEDEN”LERİNİZİ UNUTMAYIN
Egzersiz, yeme içme ve sağlık üzerine öneriler sunan web sitesi Fitness by Eve’in kurucusu Eve Dawes da 2012’den itibaren uygulamaya karar verdiği sağlıklı beslenme hedefini altı yıldır sürdürmeyi başarmış biri. 2012’nin son günüde aldığı kararla sonraki hayatı için tüm haftayı kapsayan yemek hazırlığını önceden yapacağının sözünü veren Dawes, bu sayede sağlıklı beslenmenin yanı sıra yediği miktarı da sürekli kontrol altında tutabileceğini garanti altına almış oluyordu. Altı yıldır da verdiği bu sözü tutmayı başardı. Başarısının “neden?” sorusunu sormakta gizli olduğunu ifade eden Dawes’ın herkese önerisi, karar verdiğiniz şeyi neden yapmak istediğinizi madde madde gösterecek bir liste yapmanız. Hayatınızla ilgili değiştirmek istediğiniz şeyin ne olduğunu ve neden bu kararı aldığınızı bu şekilde kendinize hatırlatırlatmalısınız.

How to Be a Better Person kitabının yazarı, kişisel gelişim koçu Kate Hanley de önüne koyduğu hedefi gerçekleştirmeyi başaranlardan. 2016 yılına girerken bundan sonra daha sık egzersiz yapacağına dair kendine söz veren Hanley, bu sözünü tutmasına yardımcı olacak bir şey yapmış ve bir köpek almış. Tüylü dostunu günde en az iki kez dışarı çıkarması gerektiği için de her gün en az iki kez 20-30 dakikalık yürüyüşler yapıyor. Hanley, işini büyütmek isteyen birinin işle ilgili büyük bir yatırım yapmasının yararlı olacağı düşüncesinde. Hanley sözlerine şunu da ekliyor: “Eğer forma girmek istiyorsanız, yıl sonunda gerçekleşecek bir maratona kaydınızı yaptırın!”

Bu yılbaşında oturup beklenti ve umutlarınızı düşünürken önünüze koyacağınız hedeflere de odaklanın. Başarılı insanların ipuçlarından yararlanmak bir yana, beklenen değişimin aniden gerçekleşmeyeceğini bilmek de önemli. Evernote’un küresel müşteri eğitim direktörü Josh Zerkel, değişimin tek bir gecede gelmeyeceğini bilmenin hedeflere ulaşmak için uygulanacaklar kadar önemli olduğunun altını çiziyor.