#yaşam

YERİNDE BAHARATLARIN EFENDİSİ: SUCUK

NİLAY ÖRNEK | 25 Aralık 2017 #yaşam

Burada “marka marka” bir ürün ya da firma adı zikretmemeye çalıştım iki yıldır. Ama yerelden genele yayılan ya da yayılması gereken bazı gıda markalarına özellikle eğilmek gerek. 1953’ten bu yana babadan-oğula, sarı-yeşil etiketle, manda eti katkısı ve özel baharat çeşnisi ile Balıkesir tarafında sucuk üreten bir marka var: Yanturalı. Bu sucuğun sahibi ve bizzat üreticisi Vedat Yanturalı ile üretim ve satış tesislerinde konuştuk.

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...