#yaşam

GÜNEYDOĞU ASYA’NIN YÜZEN PAZARLARI

| 28 Nisan 2016 #yaşam

Güneydoğu Asya'da su üzerine kurulmuş bir pazar yeri

Birçok gezginin muhakkak yolunun düştüğü Güneydoğu Asya ülkeleri sayısız ortak özelliğe sahip. Bunlardan biri de yüzen pazar yerleri. Geçmişte tropikal iklim ve sık ormanlardan ötürü ulaşımın zor olduğu bölge ülkelerinde deniz ve nehirler yaygın olarak ulaşım amaçlı kullanılmaya başlamış. Su üzerinde kurulan pazarlar de alışverişi çok daha kolay bir hale dönüştürmüş.

Yüzen pazar yerleri

Günümüzde bu ülkeler modern yollara ve iyi bir ulaşım altyapısına sahip olsa da yüzen pazarlar varlığını sürdürmeye devam ediyor. Turistik özelliklerinin yanı sıra hala pazarların kurulduğu bölgelerde yaşayanlar temel gıda ihtiyaçlarını buralardan gideriyor.

Mahsullerle dolu botlar

Çiftçiler mahsüllerini botlarla bu pazarlara getirip büyük alıcılara satıyor. Bu kişiler ise aldıkları malları yakın kasaba ve şehirlerdeki dükkanlara satarak para kazanıyor.

Yüzen pazarlarda kürek çeken bir kadın

En meşhur yüzen pazarlardan olan Damnoen Saduak, Bangkok’un 100 km güney batısında. Sabahın ilk ışıklarıyla satıcı, alıcı ve turistlerle dolan pazar öğleden bir saat kadar önce kapanıyor. Yine Bangkok yakınlarında bir diğer pazar olan Amphawa ise genellikle akşam saatlerinde aktif oluyor. Şehrin 10 km dışındaki Wat Sai ve 150 yıl kadar önce kurulan Bang Phli de popüler pazarlardan.

Bangkok'taki Damnoen Saduak yüzen pazarında ilerleyen botlar

Vietnam ise Mekong Deltası’ndaki en büyük yüzen pazar olar Phung Hiep’e ev sahipliği yapıyor. Yüzlerce botun bir şeyler alıp sattığı bu pazarın yanı sıra Vietnam’ın doğusundaki Cai Be yüzer pazarı de yerli halktan büyük ilgi görüyor.

Mekong Deltası’ndaki en büyük yüzen pazar olar Phung Hiep'de kürek çeken bir kadın

Yüzen pazarda bir restoran

Yüzen pazarlardaki kalabalık

Yüzen pazardaki bir esnaf

Yüzen pazarlarda yaşlı bir esnaf botuyla beraber

Yüzen pazarlarda iç içe geçmiş onlarca bot

Yüzen pazarlarda meyve ve sebzelerle dolu onlarca bot

Akşam saatlerinde kanalda hareket eden botlar 

BENZER İÇERİKLER