#yaşam

KIVRIMLARIN KRALİÇESİ: ZAHA HADID

| 4 Nisan 2016 #yaşam

Sıra dışı eserleri ve asi tavrıyla erkek egemen bir alanda kadınların da varolabileceğini kanıtlayan, modern mimarinin en etkili isimlerinden Zaha Hadid geçtiğimiz hafta geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Irak doğumlu İngiliz mimar, dünyanın birçok şehrine daha ilk bakışta onun imzasını taşıdığı anlışılan eserler miras bıraktı.

Pritzker Mimari Ödülü’nü alan ilk kadın unvanını da taşıyan Hadid, iddialı ve fütüristik tarzıyla yıllar boyu öne çıkmayı başardı. Katıldığı her yarışmada, çizdiği her projede farklı olmayı ve yeni bir şeyler anlatmayı tercih eden Hadid’in geometrik çizgileri kıvrımlı hatlarla buluşturduğu eserleri, günümüz mimarlık tarihinin en nadide örnekleri arasına girmeyi başardı.

Vitra İtfaiye İstasyonu - Weil am Rhein, Almanya

Vitra İtfaiye İstasyonu - Weil am Rhein, Almanya (1993)
Hadid’e uluslararası bilinirliğini kazandıran bu bina, Vitra’nın merkez kampüsünde yer alıyor. Eskiden bir itfaiye merkezi olarak kullanılan yapı günümüzde sergi ve sunumlara ev sahipliği yapıyor.

 

The Riverside Müzesi - Glasgow, İskoçya

The Riverside Müzesi - Glasgow, İskoçya (2011)
Adını, hemen yanıbaşına inşa edildiği Clyde Nehri’nden alan bine, zigzag formlu çatısıyla da yine bu nehri sembolize ediyor. İskoçya’nın Guggenheim’ı olarak anılan bina ulaşım müzesi olarak kullanılıyor.

 

Köprü Pavyonu - Zaragoza, İspanya

Köprü Pavyonu - Zaragoza, İspanya (2008)
Hadid’in glayöl çiçeğinden ilham alarak tasarladığı köprü, Ebro nehri üzerinde yer alıyor. Fiberglasla güçlendirilmiş beton kullanılarak inşa edilen köprü, 280 metre uzunluğunda ve yaya geçişi için kullanılabiliyor. köprü üzerinde sergi alanları da yer alıyor.

 

Guangzhou Opera Binası - Guangdong, Çin

Guangzhou Opera Binası - Guangdong, Çin (2010)
İki farklı formu bir araya getiren bina, şehrin kültürel birikimini modern mimariyle buluşturmayı amaçlıyor. Nehir ve liman manzaralı binada cam, beton ve çeliğin uyumu göze çarpıyor.

 

Phaeno Bilim Merkezi - Wolfsburg, Almanya

Phaeno Bilim Merkezi - Wolfsburg, Almanya (2005)
Hadid’in mimari anlayışından ve geçmiş eserlerinden birçok iz barındıran bilim merkezi, geometrik yapısıyla uzun süren, özel bir inşa ve mühendislik sürecinin bir ürünü. 154 metre uzunluğundaki binanın adeta havada süzülüyormuş gibi göründüğünü söylemek mümkün.

 

Haydar Aliyev Kültür Merkezi - Bakü, Azerbaycan

Haydar Aliyev Kültür Merkezi - Bakü, Azerbaycan (2012)
Şehrin Sovyet dönemi tarzındaki köşeli mimarisinden uzak, fazlasıyla kıvrımlı bir tasarıma sahip olan kültür merkezi, müze, konferans salonu ve sergi alanını barındıran bir kompleks. İnşası sırasında evlerinden tahliye edilenlerden ötürü insan hakları savunucularının eleştirilerine maruz kalan binanın maliyeti yaklaşık 250 milyon dolar.

 

Londra Su Sporları Merkezi - Londra, İngiltere

Londra Su Sporları Merkezi - Londra, İngiltere (2010)
Londra Olimpiyatları için tasarlanan bina, tavanındaki dalga formunun tribünlerin görüşünü engellediği ve yüksek maliyetinden ötürü eleştirilere konu olmuştu. Her iki yanındaki pencereler sayesinde büyük oranda doğal ışık alan kompleksin devasa çatısını yalnızca üç ayak destekliyor.

 

Galaxy Soho - Pekin, Çin

Galaxy Soho - Pekin, Çin (2012)
Hadid’in gelecek temasını en çok vurguladığı bina olan Galaxy Soho, köprü ve platformlarla iki tarafı birbirine bağlanan dev bir kanyonu andırıyor. Ofis, rezidans ve mağazalara ev sahipliği yapan 18 katlı eser, geleneksel Çin mimarisinden de izler taşıyor.

 

MAXXI Ulusal 21. Yüzyıl Sanatları Müzesi - Roma, İtalya

MAXXI Ulusal 21. Yüzyıl Sanatları Müzesi - Roma, İtalya (2009)
Hadid’in yine beton, çelik ve cam kullanılarak tasarladığı bina, sıra dışı formu ve çevresindeki binalara olan zıtlığıyla “ben buradayım” diyor. Ancak sade hatlarıyla bunu hiç de rahatsız etmeden yapmayı başarıyor.

 

Evelyn Grace Akademi - Brixton, Londra

Evelyn Grace Akademi - Brixton, Londra (2010)
Altından geçen koşu parkuruyla Hadid’in en özel projelerinden biri olan bina, yoğun yerleşimin olduğu bir mahallede yer alıyor. Tesis, eğitim imkanlarından daha geniş bir kesimin yararlanmasını sağlamak ve herkese açık şehirli bir mekan yaratma amacıyla tasarlanmış.

 

Bergisel Kayakla Atlama Kulesi - Innsbruck, Avusturya

BONUS: Bergisel Kayakla Atlama Kulesi - Innsbruck, Avusturya (2002)
Onlarca özel binada imzası bulunan hadid, Avusturya Kayak Federasyonu için bu kayakla atlama kulesini de tasarlamıştı.

 

etiketler

mimari zaha hadid