#yaşam

ZAMAN CEM TALU’NUN TIMELAPSE VİDEOLARINDA AKIYOR

| 15 Aralık 2015 #yaşam

Cem Talu, Türkiye'nin en iyi fotoğrafçılarından biri. Hem moda ve reklam çekimleri yapıyor hem de farklı yayınlar için birçok ünlü ismi fotoğraflıyor. Yeni tutkusu ise timelapse videolar.

Timelapse, bir yere sabitlenmiş ya da bir mekanizma üzerine yerleştirilmiş bir fotoğraf makinesi / kamera aracılığıyla, belirli zaman aralıklarında yüzlerce fotoğraf çekip bunu videoya dönüştürmeye verilen isim. Bu teknik için fazla bir ekipmana ihtiyacınız yok. Bu özelliğe sahip bir makine ya da aksiyon kamerası yeterli. Hatta akıllı telefonlar için bile uygulamalar mevcut. Ancak daha iyi videolar hazırlamak için dikkat etmeniz gereken şeyler var. 

Çok klasik olacak belki ama fotoğrafçılığa nasıl başladınız?

Ankara doğumluyum ve orada lise ve üniversiteyi okurken spor ile uğraşıyordum. Doktora yapmak için İstanbul’a geldiğimde ise sporu bıraktım ve boş vaktim oldu; kendime yeni uğraşlar ararken ünlü bir fotoğrafçı ile tanıştım ve onunla beraber çekimlere gitmeye başladım. Üçüncü ayımda bir manken ile yaptığım test çekimini FHM dergisinin kabul edip kapak yapmasıyla fotoğrafçılık serüvenim başlamış oldu. Bu fotoğrafın bir Alman dergisinde de yayınlanması ile yabancı yayınlar ile de çalışmaya başladım.

 

Çekmeyi en çok sevdiğiniz fotoğraflar hangileri?

Aslında fotoğraf çekerken emeğimin boşa gitmemesi ve o fotoğrafın değerinin artması için neleri yapmam gerektiğine çok kafa yordum. Vardığım sonuç; fotoğrafta değer ölçütünün eşsizlik (uniqueness) üzerine kurulduğu idi. Yani çektiğiniz bir fotoğrafın ne kadar az alternatifi olursa, ne kadar zor taklit ediliyorsa o fotoğrafınız o kadar değerli oluyor. Bende insan ve iletişim üzerine gittim ve kişiye özel çektiğim portrelerim, o yüzden benim için daha önemlidir. Ama moda ve kadın çekimlerimde de orijinal ve kişiye özel fikirler çıkarmaya çaba sarf ediyorum.

Fotoğraflarını çekmeyi çok isteyip de fırsat bulamadığınız ya da sizi reddeden biri oldu mu?

Genelde fotoğraf çekme/çekilme talebi karşı taraftan geldiği için herhangi bir reddedilme olmadı. Ancak programım uymadığı için çekemediğim bir sürü kişi oldu. Örneğin geçenlerde Özge Özpirinçci ile bir dergi kapağı çekimi teklifini programım dolu olduğundan kabul edemedim, halbuki onunla tanışmayı ve çalışmayı çok isterim. Sanırım en çok yapmak istediğim ama yapamadığım iş Süleyman Demirel ile oldu. Onunla çok başarılı fotoğraf çekimleri ve röportajlar yaptım ve bunlar yayınlandı. Sonrasında ise ondan birlikte bir belgesel yapma sözü almıştım. Ama ne yazık ki sağlığında bunu gerçekleştirmek mümkün olmadı.

Birkaç ay önce başladığınız timelapse videolar giderek daha etkileyici oluyor. Geçen sürede tekniğinizi geliştirmek için neler yaptınız?

Timelapse video çekmek, klasik anlamda fotoğraf ve videonun ortasında bir yerde. Çekime taşıdığınız malzeme, bir video çekimine oranla daha hafif ve daha az. Ama çekim süresi ve çekim sonrası montaj süresi çok daha ağır ve yoğun. Ayrıca çekim yapacağınız süre içerisinde kadrajınızda gerçekleşecek olayları önceden tahmin edip ona göre ayar yapmanız gerekiyor. Herhangi bir hata yaparsanız, tekrar etmek için başka bir gün tekrar baştan başlamanız gerekiyor. Bence farkında olunması en önemlisi şeylerden biri ise fotoğraf makinenizin bir bebek gibi olmasıdır, başıboş bırakmaya gelmez. Günlerce gözünüzün önünde durur başına bir şey gelmez, kısa bir süre yanından ayrılırsınız, rüzgar devirir, yağmur yağar veya bir kuş gelip üzerine konar. Bütün bunları yaşadıkça deneyim sahibi oluyorsunuz ve daha az hata yapıp daha verimli çalışıyorsunuz. Sorunuzun cevabı; tekniğimi geliştirmek için bol bol çekim yaptım ve hatalarımdan ders çıkardım.

Dünya çapında binlerce fotoğrafçının üzerine uzmanlaştığı, mevsimleri, mekanları takip ederek çektiği timelapse videolar neden Türk fotoğrafçılar arasında pek tutmadı dersiniz?

Türk fotoğrafçılar arasında tutup tutmadığına dair bir bilgim yok açıkçası. Timelapse aslında klasik bir teknik ve çok uzun süredir sinema ve belgeselcilikte kullanılıyor. Günümüzde sosyal medyada videonun yaygınlaşmasıyla hayatımıza daha çok girdi ve daha sık karşılaşır olduk. Tabii büyük şehirlerde yapılabilecek şeyler kısıtlı, biraz seyahat edip değişik mekanlar ve ilginç doğa olayları işlemek gerekiyor. Belki bizim fotoğrafçılar yoğunluklarından seyahat etmeye vakit bulamıyordur ;)

 

Türkiye'nin farklı bölgelerinde timelapse videolar çekmek gibi bir planınız var mı?

Az evvel belirttiğim gibi bu zaman ve bütçe meselesi. Türkiye'nin farklı bölgelerini timelapse ile yorumlamak çok isterim ama bunun için sponsorların devreye girmesi gerekiyor. Ben normal hayat akışım içerisinde gittiğim yerlerde zaten timelapse’ler çekip sosyal medyada paylaşıyorum.

Son olarak, timelapse için favori makine ve lensiniz hangileri?

Timelapse çekerken makinenin en gelişmiş teknoloji ürünü olmasına gerek yok. Makinenizin içinde timelapse özelliği yoksa bir zamanlayıcı kumanda almanız gerekiyor. Pilinin uzun süre dayanması önemli. Manzara çekiyorsanız geniş açı lensler daha zevkli gelecektir. Kullanacağınız tripodun portatif ama sağlam olması önemli. Son dönemde Panasonic ve Sony marka ekipmanlarla timelapse'ler yaptım ve gayet memnunum.

BENZER İÇERİKLER